Trasa A

Zvolte trasu:


Na túru vyjdeme ze Štíteckého náměstí po modré turistické značce kolem nádraží do 4 km vzdálené obce Heroltice. V Herolticích sledujeme stále modrou až k Mlýnickému dvoru – Úvoz (2,5 km). Kousek za Úvozem odbočíme na žlutě značenou trasu, která nás dovede na Bukovou horu (3 km). Horu opouštíme po zelené značce, která nás po třech kilometrech přivede k hlavnímu silničnímu tahu, který dělí horský hřbet Bukovohorské hornatiny na dvě části. Přejdeme silnici a pokračujeme dál po zelené na Suchý vrch. (Suchý vrch je vzdálen 3 km). Ze Suchého vrchu sejdeme po červené značce a krátké odbočce na značku zelenou k tvrzi Bouda (2 km). Vrátíme se necelý kilometr po zelené značce zpět na červenou a pokračujeme na Vysoký kámen (4 km). Dalších 3 km po červeně značené cestě nás dělí od cíle – železniční stanice Mladkov. Vlak do Štítů odjíždí denně v 18.06 nebo později ve 20.08 hodin.

Extra tip

BUKOVÁ HORA

Kdysi bývala celá hora porostlá bukovými lesy. Na jaře, když se hora zelenala mladou zelení, a na podzim, když hýřila v barvách žluté a červené, bývalo vidět až do Hradce Králové. Říká se, že v hoře jsou skryty poklady. Za třicetileté války mnoho lidí opouštělo své rodné vísky i s majetkem a skrývalo se v lesích, údolích i skalách a v mnohých jeskyních. Tak žili po léta skrytí ve strachu, aby nebyli chyceni na vojnu. Na Bukové hoře bylo takových skrýší dost a dost. Obyvatelé do nich ukládali své poklady. Bylo to jediné zabezpečení proti slídilům a zraku zlodějů a zbrojnošů.

DALŠÍ TIPY NA TRASE

ROZHLEDNA NA SUCHÉM VRCHU

Rozhledna stojí na Suchém vrchu od roku 1932. Během druhé světové války byla spolu s přilehlou Kramářovou chatou obsazena Němci a sloužila jako pozorovatelna. Po válce došlo k zasklení druhé vyhlídkové plošiny a na vrchol byly umístěny televizní antény. Roku 1986 pak prošla rozhledna třetí, snad už poslední přestavbou. Během ní získala ten charakteristický tvar hřibu. Postupem času byly sňaty televizní antény a rozhledna má dnes stejný účel jako před válkou.

DĚLOSTŘELECKÁ TVRZ BOUDA

Dělostřelecká tvrz Bouda je v současné době největším muzeem československého stálého opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. V roce 1995 byla tvrz Bouda Ministerstvem kultury ČR prohlášena za kulturní památku.

MLADKOV

Mladkov je pohraniční obcí při Tiché Orlici v Mladkovské vrchovině, 11 km od Žamberka. Připomíná se roku 1350. V 16. století zde působila sklářská huť. V místě zvaném Bílý zámek (nad levým břehem řeky) stávala tvrz s parkány Jana z Potštejna z r. 1513 (zachováno šikmé tvrziště a příkopy). V obci se nachází původně barokní kostel sv. Jana Křtitele z r. 1697, který byl v letech 1732 – 44 přestavěn.


  • Štíty
  • Přírodní park Buková hora
  • Suchý vrch
  • Králická pevnostní oblast (tvrz Bouda)
  • Mladkov
Prohlédnout mapu

Délka turistické trasy: 27 km
Maximální výška: 995 m n. m.
Minimální výška: 400 m n. m.
Celkové převýšení: 555 m
Orientační čas chůze: 9 hod.
Náročnost: střední

ITINERÁŘ TRASY

Dopoledne:
8:00 začátek turistické trasy ze štíteckého náměstí

Odpoledne:
17.30 příchod do železníční stanice Mladkov
17.35 odjezd vlakem do Štítů

Večer:
18.25 příjezd do Štítů
19.00 večeře ve restauraci Černá Kočka ve Štítech

 
 
 

Hlavní menu