Trasa F

Zvolte trasu:


Štíty opouštíme po silnici č. 368. Projedeme obcí a vyrazíme do kopce směrem do Cotkytle. Asi po dvou kilometrech za obcí odbočíme doprava na vrch Lázek, kde se můžeme občerstvit na Reichlově chatě, vystoupat na rozhlednu a pokochat se krásným výhledem do okolí. Poté sjedeme zpátky do Cotkytle a přes Herbortice budeme pokračovat po vozové cestě přes kótu Pod Lázkem a Městský les směrem do Albrechtic. Odtud jsou to do Lanškrouna již necelé 2 kilometry.

Extra tip

LÁZEK

Hora Lázek s rozhlednou a turistickou Reichlovou chatou z roku 1933 je nejvyšším místem Zábřežské vrchoviny (714 m n.m.). Rozhledna nabízí široký rozhled na výběžky Orlických hor, Podorlickou pahorkatinu, Hrubý Jeseník a podhůří Jeseníků až k Hané. Je odtud kruhový rozhled na velkou část Pardubického a Olomouckého kraje, na Králický Sněžník, Rychnovský vrch, za dobré viditelnosti lze vidět i Svatý Kopeček u Olomouce. Rozhledna je otevřena sezónně v červenci a srpnu od úterý do neděle vždy od 10.00 hodin do 19.00 hodin.Od září do listopadu je otevřeno o víkendech od 10.00 do 19.00 hodin.

DALŠÍ TIPY NA TRASE

COTKYTLE

Horská obec Cotkytle se rozkládá na českomoravské hranici v severovýchodní části okresu Ústí nad Orlicí. K obci Cotkytle v současné době patří obce Janoušov, Herbortice a Mezilesí.

PAMÁTNÉ STROMY

V Cotkytli můžeme objevit řadu starých stromů a některé jsou v regionu i raritou. Jsou to především prastaré duby, lípy a jasany. Největší jasan roste na bývalém Knápkově statku a je zařazen mezi královské stromy. Obdiv si zaslouží i starý dub stojící u školy, stromy v centru obce a nádherné lípy u bytovek. Další zajímavé stromy můžeme vidět v odloučených místních částech - v Janoušově, Herborticích a Mezilesí. Znalci a milovníci starých stromů však asi nejvíce ocení možnost podívat se do původního bukového pralesa, jímž je přírodní rezervace Selský les mezi Herborticemi a Chudobou.

LANŠKROUN

V Lanškrouně si můžeme prohlédnout místní zámek, ve kterém je umístěno městské muzeum, za prohlídku stojí historická budova radnice budovaná v 2. pol. 16. století a tři kostely – kostel Sv. Anny, kostel Sv. Máří Magdalény a kostel Sv. Václava. Významná je zde oblast Lanškrounských rybníků nabízejících koupání a vodní sporty a také naučnou stezku.


  • Štíty
  • Cotkytle
  • Lázek
  • Lanškroun
Prohlédnout mapu

Délka turistické trasy: 22 km
Celkem nastoupáno: 326 m
Převýšení: 344 m
Celkem sjeto: 426 m

 
 
 

Hlavní menu