Trasa E

Zvolte trasu:


Ze Štítů se vydáme po silnici č. 43, ze které odbočíme doleva do obce Březná – tu projedeme celou a dostaneme se na frekventovanou silnici č. 11. Po levé straně mineme odbočku na Mlýnický Dvůr, přejedeme koleje a asi po 400 m za kolejemi odbočíme doleva na asfaltovou silnici linoucí se malebným údolím, ve kterém načerpáme pravou atmosféru venkova. Dojedeme na Mlýnický Dvůr ke kostelu, za kostelem odbočíme doprava. Kamenitá cesta vede do obce Heroltice, kterými projedeme stále rovně a odtud po nové asfaltové silnici do Štítů okolo nádraží až na náměstí.

Extra tip

PŘÍRODNÍ PARK BŘEZNÁ

Posláním přírodního parku Březná je zachování krajinného rázu typického pro část Zborovské vrchoviny, tvořené jednak rovinatými a mírně zvlněnými náhorními částmi, jednak soustavou hluboce zaříznutých údolí, jmenovitě řeky Březné a Moravské Sázavy, dále lesními porosty na mnoha místech s přirozenou druhovou skladbou, charakteristickou strukturou zemědělských kultur a krajinné zeleně a s vhodnými podmínkami pro rekreaci i další koordinovaný a ekologický rozvoj sídel i okolní krajiny. Je zde zřejmý výskyt zvláště chráněných rostlinných a živočišných druhů, majících nenahraditelný význam pro zachování druhové diverzity živých organismů, dále i lokalit významných geologicky, gomorgologicky, paleontologicky.

Přírodní park Březná se rozkládá na územních částech: Hoštejn, Hynčina, Lupěné, Hněvkov, Václavov, Pivonín, Svébohov, Nemile, Zábřeh, Rovensko, Postřelmůvek, Vyšehoří, Klášterec, Olšany, Zborov, Bušín, Jakubovice, Písařov, Bukovice, Březná, Březenský Dvůr, Štíty, Crhov, Jedlí, Horní Studénky, Drozdov a Kosov.

DALŠÍ TIPY NA TRASE

BŘEZNÁ

Vesnice s 250 obyvateli leží v nadmořské výšce 443 m v údolí řeky Březná, v bezprostředním sousedství Štítů. Při projížďce touto obcí můžeme spatřit některé druhy vzácně se vyskytujících ptáků, např. chřástala polního, motáka pochopa nebo čejku chocholatou. V lesnatých porostech i jeřábka lesního.

HEROLTICE

Ves leží při bývalé zemské hranici mezi Moravou a Čechami, v poměrně značné nadmořské výšce od 460 do 750 m na východních svazích výběžku Orlických hor, který se táhne od Suchého vrchu k Lázku. Heroltice mají 106 stálých obyvatel, jsou převážně chatovou oblastí s dochovanými a zrenovovanými starými domy. Jeden z nich – č.p. 158, je kulturní památkou. Jsou vyhledávaným místem v zimní sezoně pro množství běžeckých tras, sjezdovou trať a velké ubytovací kapacity. Heroltice jsou součástí Ptačí oblasti Králický Sněžník díky výskytu chřástala polního. Pokud se na křižovatce vedoucí z Heroltic do Štítů dáme doprava, dojedeme k útulné hospůdce, kde je opravdu příjemné posezení (široký výběr nápojů a jídla "minutky").

MLÝNICKÝ DVŮR

Na zchátralé budově bývalého mlýna (č.p. 20) jsou umístěny sluneční hodiny vybudované v roce 1968.


  • Štíty
  • Březná
  • Červená Voda
  • Mlýnický Dvůr
  • Heroltice
  • Štíty
Prohlédnout mapu

Délka turistické trasy: 22 km

 
 
 

Hlavní menu