Trasa C

Zvolte trasu:


Autem vyjedeme ze Štítů po silnici č. 43 do Králík a odtud po silnici č. 312 obce Dolní Morava. Auto opustíme na parkovišti „Na Konečné“ u chaty Vilemína a vydáme se po žluté turistické značce. Po 4,3 km dojdeme na Pod Vilemínku, zde se nacházejí krasové jeskyně nazvané Tvarožné díry. Pokračujeme po žluté. Po 6,3 km dojdeme k místu zvanému Ve Strži, kterým protéká potok Morava. Stoupáme do vrchu kolem Františkovy chaty a kolem Sněžné chaty až k rozcestí žluté a červené a současně ke stanici horské služby – H. S. Franciska (1220 m n. m.). Na vrchol Králického Sněžníku pokračujeme kolem sochy slůněte, která stojí u základů zbořené chaty. V nadmořské výšce 1390 m na jižním úbočí Králického Sněžníku se nalézá pramen řeky Morava. Na vrcholu najdeme pozůstatky kamenné rozhledny z r. 1899, z vrcholu je nádherný výhled na Orlické hory, Rychlebské hory, Staroměstsko a Hrubý Jeseník. Za dobré viditelnosti lze spatřit i Olomouc, Krkonoše a Beskydy. Kousek opodál stojí cedule upozorňující, že tudy vede státní hranice a že je tu hraniční přechod (pro pěší – nutný cestovní pas) otevřený v sobotu a neděli od 8 do 20 hodin. Pokud budete pokračovat po zelené značce, dovede vás k polské chatě pod Sněžníkem (cca 1,5 km). Kamenný trojmezník vyznačuje historickou hranici království českého, markrabství moravského a hrabství kladského. Z vrcholu Králického Sněžníku sejdeme po červeně značené stezce ke Zbojnické chatě. Dále pokračujeme po této značce lesní cestou lemovanou po obou stranách hustým smrkovým porostem. Asi po čtyřech kilometrech dojdeme na místo zvané Pod Sršňovkou, kde se napojíme na modrou turistickou značku, po které dojdeme na parkoviště Pod Klepáčem a pokračujeme další 3 km až na parkoviště k chatě Vilemína, kde jsme zanechali auto.

Extra tip

KAMENNÁ ROZHLEDNA Z ROKU 1899

Kamenná rozhledna byla polskými ženisty r. 1973 odstřelena. Dnes působí nahromaděné kamení jako součást vrcholu, která tam byla vždycky.

DALŠÍ TIPY NA TRASE

PRAMENY ŘEK

V nadmořské výšce 1390 m na jižním úbočí Králického Sněžníku se nalézá pramen řeky Morava. Zajímavostí je, že na Králickém Sněžníku pramení tři řeky, jejichž vody odtékají do tří moří. Lipkovský potok (přítok Tiché orlice) do Severního moře, řeka Morava do Černého moře a Kladská Nisa do Baltského moře. Proto je Králický Sněžník nazýván "střechou Evropy".

SOCHA SLŮNĚTE

Postupem doby se socha slona stala jakýmsi symbolem Králického Sněžníku, avšak o jeho historii existuje velmi málo dochovaných materiálů. Pravděpodobně ji zde postavili v roce 1932 jako svůj symbol mladí umělci a literáti ze Šumperka, kteří se zde scházeli a pokoušeli se na kulturním poli sblížit Čechy a Němce.

TVAROŽNÉ DÍRY

Jsou dlouhé 240 metrů a nacházejí se v nadmořské výšce 840-842m. Průměrná teplota se zde pohybuje kolem 5°C. Od roku 1968 zde probíhají speleologické výzkumy, proto je jeskyně veřejnosti uzavřena.


  • Výšlap na Králický Sněžník (1423,7 m n. m.) ležící na hranici mezi Českem a Polskem
Prohlédnout mapu

Délka turistické trasy: 21 km
Maximální výška: 1423 m n. m.
Minimální výška: 670 m n. m.
Celkové převýšení: 753 m
Orientační čas chůze: 8 hod.
Náročnost: střední

ITINERÁŘ TRASY


Dopoledne:
snídaně
9:00 odjezd
9:40 příjezd na parkoviště do Dolní Moravy
9:50 zahájení výstupu na Králický Sněžník

Odpoledne:
16.30 příchod na parkoviště v Dolní Moravě
17.00 večeře, např. v restauraci Čertovka v Dolní Orlici

Večer:
19.30 příjezd do penzionu ve Štítech

 
 
 

Hlavní menu